Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This LED TV from Panasonic comes, among other things, with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Get a richer TV experience thanks to HDR, which brings great contrast and vibrant c
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Panasonic TX-50HX580, so the data shown are historical prices.
Here you get a sharp 50-inch TV from Panasonic with an eye-catching LED display. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff.
For the most frequently used devices you have four HDMI ports for your gaming consoles, Apple TV, or other media players and cable receivers. If you want to display movies or images from external hard drives, you have two USB ports for that.
Thanks to the support for HDR your television viewing will climb to a whole new level. Together with the 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution, HDR brings you a seldom-seen depth and richness in detail. HDR stands for High Dynamic Range och the technology makes it possible to enhance dark and light areas of the image. This gives greater depth and you get the sense of looking out a window, as opposed to watching TV.
Even if the movie you're watching doesn't have a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution, it will still look great thanks to the clever image enhancement technology from Panasonic.
As you can tell, there are many good things to say about Panasonic TX-50HX580. If we compare all TVs on our site, this model has a price below average, so it might be a good purchase if you're on a tight budget. It is one of the highest ranked TVs in terms of popularity on PriceRunner right now and currently has a lowest price of £.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Panasonic TX-50HX580 |
| Brand | Panasonic |
Product Properties | |
| Screen Size | 50.0 " |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Release Year | 2020 |
| Colour | Black |
Picture | |
| Frame Rate | 50p |
| ALLM | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| Supported picture files | BMP, GIF, JPEG/JPG, PNG, TIFF |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265, TS, Matroska (MKV), 3GP/3GPP, MOV, AVI, VP9, FLV, MPEG1, WMV |
| VRR | No |
Features | |
| Voice Control | No |
| ARC | ARC |
| Features | HbbTV Support |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Audio | |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
| Audio File Formats | AAC, MP3, Ogg Vorbis, WAV (PCM), WMA |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | 3.5 mm Jack, Component, Composite, HDMI, Optical S/PDIF, RJ45 (LAN), USB-A |
| HDMI Version | 2.0 |
| CEC | No |
| HDCP Version | 2.2 |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 71.0 W |
Tuner | |
| Receiver | Analog, Digital |
| CI/CA | CI+ |
| CI+ version | 1.4 |
| Digital Tuner | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
Wireless | |
| Wireless & Streaming | DLNA |
| Wi-Fi | Yes |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 200x200 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 69.7 cm |
| Weight (without legs) | 10.0 kg |
| Height (without legs) | 65.5 cm |
| Width | 113.0 cm |
| Depth (without legs) | 8.5 cm |
| Depth (including legs) | 25.0 cm |
| Weight (including legs) | 12.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-08-28 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .