Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for TCL 32ES568 is -. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
TCL brings you this pleasant LED TV with a size of 32 inches. This TV has an optical out, so you can connect an optical cable to your amplifier to get multi-channel sound. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff.
For the most frequently used devices you have three HDMI ports for your gaming consoles, Apple TV or other media players and cable receivers. If you want to display movies or images from external hard drives, you have two USB ports for that.
Apart from a 1366x768 resolution you also have HDR - High Dynamic Range. HDR is a technology which displays the colours on a deeper spectrum with greater and clearer contrast between the darker and lighter parts of the image. This gives great depth and details to the visuals which gives you the sense of looking out a window rather than watching TV.
On the back of the TV you have an optical out. So if you have an amplifier you can just connect it with an optical cable to get really great sound.
Aforementioned features are just some of the advantages to 32ES568. The price for this model is below average for the category, which makes it a good purchase. If you compare prices on 32ES568 on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £194. It is also one of the most most popular TVs.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TCL 32ES568 |
| Brand | TCL |
Product Properties | |
| Screen Size | 32.0 " |
| Operating System | Android |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | E |
| Brightness (Nits) | 270.0 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Picture | |
| ALLM | No |
| Backlit LED | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | No |
| Local dimming | No |
| Supported picture files | JPEG/JPG, BMP, PNG |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LCD |
| HDR Type | HDR10 |
| Supported video files | HEVC/H.265, TS, Matroska (MKV), AVI, VP9, AVC/H.264, WMV |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC |
| Features | Picture-in-Picture (PiP), Motion Remote Control, HbbTV Support |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 1366x768 |
Design | |
| Screen design | Flat |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-30 |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 1 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | 3.5 mm Jack, Component, RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| HDMI Version | 1.4 |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital Plus, Dolby Digital |
| Speaker output (total) | 10 W |
| Audio File Formats | MP3, WMA |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Smart Home System | Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 1 (802.11b), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 3 (802.11g) |
Tuner | |
| Receiver | Digital, Analog |
| CI/CA | CI/CA |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| CI+ version | 1.3 |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.29 W |
| Power Consumption (in Use) | 50.0 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 48.0 cm |
| Weight (without legs) | 3.9 kg |
| Height (without legs) | 43.5 cm |
| Depth (including legs) | 17.5 cm |
| Width | 73.2 cm |
| Weight (including legs) | 4.0 kg |
| Depth (without legs) | 8.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .