Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Digital Kitchen Scale kitchen scale, Tare, Liquid Measure, Automatic Switch-off, Dishwasher Safe, Weight (max) 0.5kg, Other Units of Measurement: Gram (g), Ounce (oz), Milliliter (


You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Escali Nutro Black is £38.07. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Escali Nutro Black |
| Brand | Escali |
Product Properties | |
| Accuracy | 0.5 g |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Automatic Switch-off, Liquid Measure, Tare, Dishwasher Safe |
| Other Units of Measurement | Pound (lb), Gram (g), Milliliter (ml), Fluid Ounces (fl.oz), Ounce (oz) |
| Colour | Black |
| Type of Kitchen Scale | Digital Kitchen Scale |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Type of Battery | AAA (LR03) |
Measures | |
| Width | 14.6 cm |
| Depth | 20.3 cm |
| Weight (max) | 0.5 kg |
| Height | 3.2 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-08-25 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .