Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Digital Kitchen Scale kitchen scale, Overload Indicator, Battery Indicator, Automatic Switch-off, Liquid Measure, Tare, Anti Slip Feet, Weight (max) 5kg, Other Units of Measurement
Lowest price for Profi Cook PC-KW 1061 is £10.36. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Profi Cook PC-KW 1061 |
| Brand | Profi Cook |
Product Properties | |
| Accuracy | 1.0 g |
| Features | Overload Indicator, Automatic Switch-off, Liquid Measure, Tare, Battery Indicator, Anti Slip Feet |
| Other Units of Measurement | Pound (lb), Gram (g), Milliliter (ml), Ounce (oz) |
| Removable Weighing Bowl | No |
| Colour | Stainless Steel |
| Type of Kitchen Scale | Digital Kitchen Scale |
Material | |
| Material | Stainless Steel |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-07-22 |
Power Source | |
|---|---|
| Rechargeable Battery | No |
| Battery Included | Yes |
| Type of Battery | CR2032 |
Measures | |
| Weight | 390.0 g |
| Width | 16.5 cm |
| Depth | 22.0 cm |
| Weight (max) | 5.0 kg |
| Height | 1.5 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .