Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Multi Cooker, Non-stick, Keep Warm Function, Display, Automatic Shutdown, Timer, 11.35L
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for MegaChef MCPR-3500 is £103.84. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Product | |
|---|---|
| Product name | MegaChef MCPR-3500 |
| Brand | MegaChef |
| Type | Multi Cookers |
Power Source | |
| Power | 1600 W |
Measures | |
| Depth | 38.1 cm |
| Height | 43.2 cm |
| Weight | 8.5 kg |
| Width | 43.2 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-18 |
Product Properties | |
|---|---|
| Functions | Automatic Shutdown, Timer, Keep Warm Function, Non-stick, Display |
| Colour | Silver |
| Shape | Round |
| Multi Cooker Functions | Dessert, Slow Cooking, Yoghurt, Meat, Fish, Sauté, Soup, Stew, Rice, Steam Cooking, Pasta |
| No. of Programs | 15 |
| Temperature (max) | 204.0 °C |
| Third-party Certifications | UL Listed |
| Volume | 11.35 L |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .