Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ASUS PA329Q is -. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
Measuring at 32 inches, it counts as one of the larger monitors on the market. The monitor's aspect ratio is 16:9 (Wide) which suits those who watch a lot of movies or play a lot of games. The panel on the monitor is of the IPS/PLS type. This particular type of panel is not very common in modern monitors.
When comparing different monitors, the most common thing is to look at response time and refresh rate. This model has a refresh rate of 76 Hz and it should be able to handle most games and movies. The response time is a more than ample 5 ms, well suited for gaming and it should make your games project smoothly.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £1367.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS PA329Q |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Standard |
| Colour | Blue, Black |
| Speakers | Yes |
| Screen Size | 32.0 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 5 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.1845 mm |
| Response Time (Exact Value) | 5.0 ms |
| Resolution | 3840x2160 (4K) |
| Refresh Rate | 76 Hz |
| Brightness (Nits) | 350.0 cd/m2 |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 1.4 W |
| Energy Consumption (In Use) | 138 W |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 5 pcs |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| Ethernet | No |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| DVI | No |
| DisplayPort | No |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 12.5 kg |
| Width | 73.5 cm |
| Depth With Stand | 24.0 cm |
| Height With Stand | 61.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-05-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .