Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Philips B Line 325B1L is £229.97. This is currently the cheapest offer among 12 stores.
This could be just the thing you need for your home office setup. You should never underestimate the importance of a proper setup with a monitor, keyboard, mouse and all the other peripherals since it can greatly improve the ergonomics of your home office.
When comparing different monitors, the most common thing is to look at response time and refresh rate. The refresh rate on this model is 75 Hz and it should be able to handle most games and movies. Thanks to the low response time of 4 ms, you're sure to get a good gaming experience.
The screen size is 32" and such a large size should suit those who are into high-res gaming. The aspect ratio of this monitor is 16:9 (Wide) which is the format used in HD movies. The panel on the monitor is of the IPS/PLS type. This particular type of panel is not very common in modern monitors.
This product is highly popular on our site and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £230.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips B Line 325B1L |
| Brand | Philips |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1200 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Adaptive Sync Technology | No |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 32.0 " |
| Energy Class | G |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 4 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.2727 mm |
| Response Time (Exact Value) | 4.0 ms |
| Resolution | 2560x1440 |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | Yes |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 4 pcs |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.3 W |
| Energy Consumption (1000h) | 38.0 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 40 W |
Measures | |
| Depth Without Stand | 6.0 cm |
| Weight With Stand | 10.7 kg |
| Width | 73.0 cm |
| Depth With Stand | 25.0 cm |
| Height Without Stand | 43.3 cm |
| Height With Stand | 62.0 cm |
| Weight Without Stand | 6.9 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-01-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .