Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling AG Neovo LH-27, so the data shown are historical prices.
The monitor is one of the very most important pieces of hardware when it comes to setting up a workspace at home or getting your gaming rig together. Computer performance can compensate for most things, but sub-par picture is hard to live with.
The screen size is 27 inches and counts as a quite large screen. The monitor's aspect ratio is 16:9 (Wide) which is the the format most monitors have. The panel on the monitor is of the VA type. A VA panel is well suited for image editing.
A monitor's response time and refresh rate are very important features when comparing monitors. This model has a refresh rate of 75 Hz which is a pretty high number. A higher refresh rate allows the monitor to perform better in the context of high-end gaming. With a 5 ms response time, your reaction speed should be reflected on the screen.
There are many great things to be said about this product. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | AG Neovo LH-27 |
| Brand | AG Neovo |
Product Properties | |
| Panel Type | VA |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Standard |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Screen Size | 27.0 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 5 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.31 mm |
| Response Time (Exact Value) | 5.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Brightness (Nits) | 280.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (In Use) | 18 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-01-28 |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | No |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | 1 |
| Thunderbolt | No |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 6.2 kg |
| Width | 61.2 cm |
| Depth With Stand | 24.3 cm |
| Height With Stand | 51.7 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .