Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A monitor from NEC which has a gargantuan screen size of 55" and a panel of the IPS/PLS type. It has an aspect radio of 16:9, so it counts as wide-screen.
Try flexible payments with
Lowest price for NEC MultiSync MA551 is £2,240.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This could be just the thing you need for your home office setup. You should never underestimate the importance of a proper setup with a monitor, keyboard, mouse, and all the other peripherals since it can considerably improve the ergonomics of your home office.
If you're looking for a gaming monitor, features such as response time and refresh rate are very important. The 8 ms response time is better suited for work or applications without heavier graphical requirements. This model has a refresh rate of 60 Hz which is practically standard for modern monitors.
The screen size is 55" and is made for either gaming or movie streaming. The panel on the monitor is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors. The monitor's aspect ratio is 16:9 (Wide) which is the the format most monitors have.
There are many great things to be said about this product and if you compare prices here on our site, you'll see that the current lowest price is £2241.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | NEC MultiSync MA551 |
| Brand | NEC |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Standard |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Screen Size | 55.0 " |
| Energy Class | C |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 8 ms |
| Adjustable Height | No |
| Response Time (Exact Value) | 8.0 ms |
| Resolution | 3840x2160 (4K) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 500.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | No |
| Swivel | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (In Use) | 90 W |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | No, Yes |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x300 mm, 400x400 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 27.6 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-02-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .