Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for AOC 27B2AM is £112.46. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This could be just the thing you need for your home office setup. You should never underestimate the importance of a proper setup with a monitor, keyboard, mouse and all the other peripherals since it can greatly improve the ergonomics of your home office.
This monitor measures 27" and should meet most people's needs. The panel on the monitor is of the VA type, delivering high picture quality, often at the cost of a somewhat longer response time. The aspect ratio of this monitor is 16:9 (Wide) which is the format used in HD movies.
A monitor's response time and refresh rate are very important features when comparing monitors. This model has a refresh rate of 75 Hz which is a pretty high number. A higher refresh rate allows the monitor to perform better in the context of high-end gaming. The response time describes how fast a pixel is updated. This monitor has a response time of 4 ms, which is very low.
In short, this product has a lot of things going for it and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £112.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | AOC 27B2AM |
| Brand | AOC |
Product Properties | |
| Panel Type | VA |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 4000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Release Year | 2020 |
| Colour | Blue, Black |
| Speakers | Yes |
| Adaptive Sync Technology | No |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 27.0 " |
| Energy Class | A, E |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 4 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.3114 mm |
| Response Time (Exact Value) | 4.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Screen Curvature | 1500R |
| Curved Screen | No |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | No |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | 1 |
| Thunderbolt | No |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | No |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (1000h) | 20.0 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 20 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 3.8 cm |
| Weight With Stand | 3.6 kg |
| Width | 61.2 cm |
| Depth With Stand | 18.7 cm |
| Height Without Stand | 36.1 cm |
| Height With Stand | 42.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-03-15 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .