Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This product from Samsung has a screen size of 27" and a panel of the VA type for the best possible picture quality. It is equipped with Nvidia G-sync which means that the screen s
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung C27RG50 is £202.80. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
The monitor is one of the very most important pieces of hardware when it comes to setting up a workspace at home or getting your gaming rig together. Computer performance can compensate for most things, but sub-par picture is hard to live with.
This model's screen size amounts to 27 inches, which is quite a common size. It has Nvidia G-syncwhich solves the problem with tearing and gives an optimal gaming experience. The panel on the monitor is of the VA type which gives you the best viewing angles.
When comparing different monitors, the most common thing is to look at response time and refresh rate. This model has a refresh rate of 240 Hz. Perfect for the gamer looking for a smooth gaming experience. The response time describes how fast a pixel is updated. This monitor has a response time of 4 ms, which is very low.
In short, this product has a lot of things going for it and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £203.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung C27RG50 |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Panel Type | VA |
| Contrast | 3000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Gaming |
| Colour | Blue, Grey, Black |
| Speakers | No |
| Adaptive Sync Technology | Nvidia G-sync Compatible, AMD Freesync |
| Screen Size | 27.0 " |
| Energy Class | F |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 4 ms |
| Adjustable Height | No |
| Response Time (Exact Value) | 4.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Brightness (Nits) | 300.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Screen Curvature | 1500R |
| Curved Screen | Yes |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (In Use) | 26 W |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | No |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1, 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 75x75 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 4.6 kg |
| Width | 61.7 cm |
| Depth With Stand | 25.1 cm |
| Height With Stand | 47.2 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-04-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .