Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung S60UA is £180.96. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
The monitor is one of the very most important pieces of hardware when it comes to setting up a workspace at home or getting your gaming rig together. Computer performance can compensate for most things, but sub-par picture is hard to live with.
A monitor's response time and refresh rate are very important features when comparing monitors. This model has a refresh rate of 75 Hz. That is a rather high refresh rate which suits many types of uses. Thanks to the low response time of 5 ms, you're sure to get a good gaming experience.
The screen size is 24", which is a quite common screen size that should work well for most users. This model's panel is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors. For better colours, this monitor has HDR (High Dynamic Range).
There are many great things to be said about this product and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £181.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung S60UA |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Gaming |
| Colour | Black |
| Speakers | No |
| Adaptive Sync Technology | AMD Freesync |
| Screen Size | 24.0 " |
| Energy Class | F |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 5 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Response Time (Exact Value) | 5.0 ms |
| Resolution | 2560x1440 |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Brightness (Nits) | 300.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Design | |
| Pivot 90° | Yes |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (In Use) | 19 W |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 3 pcs |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 1.4 |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 75x75 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 5.0 kg |
| Width | 54.2 cm |
| Depth With Stand | 19.6 cm |
| Height With Stand | 53.1 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-06-01 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .