Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Hannspree HC240PFB, so the data shown are historical prices.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
Depending on what you use it for, the monitor should fulfill certain requirements when it comes to response time and refresh rate. With a 5 ms response time, this monitor might not be the best suited for the latest video games or high-resolution video streaming. The refresh rate on this model is 60 Hz which is a refresh rate that should be able to handle most things when it comes to everyday work.
The screen size is 23.8 inches, which is a quite common screen size that should work well for most users. This model's panel is of the VA type. A VA panel is well suited for image editing. This monitor has the very common aspect ratio 16:9.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hannspree HC240PFB |
| Brand | Hannspree |
Product Properties | |
| Panel Type | VA |
| Contrast | 3000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 23.8 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 5 ms |
| Adjustable Height | No |
| Response Time (Exact Value) | 5.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 300.0 cd/m2 |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-23 |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | No |
| Ethernet | No |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | 1 |
| Thunderbolt | No |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.3 W |
| Energy Consumption (In Use) | 20 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 75x75 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 3.9 cm |
| Weight With Stand | 2.7 kg |
| Width | 54.1 cm |
| Depth With Stand | 19.0 cm |
| Height Without Stand | 32.1 cm |
| Height With Stand | 41.3 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .