Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for AOC Q27G2S is £237.82. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This could be just the thing you need for your home office setup. You should never underestimate the importance of a proper setup with a monitor, keyboard, mouse, and all the other peripherals since it can markedly improve the ergonomics of your home office.
When comparing different monitors, the most common thing is to look at response time and refresh rate. The refresh rate on this model is 165 Hz which suits the gamer looking for optimal performance. This model has a 4 ms response time, which is higher than what you would want if you're looking for completely lag-free gaming or video streaming.
This monitor measures 27" and should meet most people's needs. This model's panel is of the IPS/PLS type. This particular type of panel is not very common in modern monitors. The screen has HDR, a technology that provides a better colour spectrum.
There are many great things to be said about this product and if you compare prices here on our site, you'll see that the current lowest price is £238.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | AOC Q27G2S |
| Brand | AOC |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Gaming |
| Colour | Black |
| Speakers | No |
| Adaptive Sync Technology | Nvidia G-sync Compatible |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 27.0 " |
| Energy Class | G |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 1 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Response Time (Exact Value) | 1.0 ms |
| Resolution | 2560x1440 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Brightness (Nits) | 350.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | Yes |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-23 |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | No |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 2.0 |
| VGA | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption HDR (1000h) | 63.0 kW/h |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (1000h) | 26.0 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 63 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 5.6 kg |
| Width | 61.2 cm |
| Depth With Stand | 22.74 cm |
| Height With Stand | 52.9 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .