Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling LG 38WP85C-W, so the data shown are historical prices.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
This model's screen size is 38 inches, which makes it one of the larger screens on the market. For better colours, this monitor has HDR (High Dynamic Range). The panel on the monitor is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors.
When comparing different monitors, the most common thing is to look at response time and refresh rate. The refresh rate on this model is 60 Hz which is a refresh rate that should be able to handle most things when it comes to everyday work. The 5 ms response time is better suited for work or applications without heavier graphical requirements.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | LG 38WP85C-W |
| Brand | LG |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Release Year | 2021 |
| Colour | White |
| Speakers | Yes |
| Adaptive Sync Technology | AMD Freesync |
| Screen Size | 38.0 " |
| Energy Class | G |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 5 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Pixel Size | 0.2291 mm |
| Response Time (Exact Value) | 5.0 ms |
| Resolution | 3840x1600 (UltraWide) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 300.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Aspect Ratio | 21:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | Yes |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 3 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A, USB-C |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption HDR (1000h) | 47.0 kW/h |
| Energy Consumption (1000h) | 40.0 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 48 W |
Measures | |
| Depth Without Stand | 9.7 cm |
| Weight With Stand | 8.3 kg |
| Width | 89.7 cm |
| Depth With Stand | 25.9 cm |
| Height Without Stand | 39.3 cm |
| Height With Stand | 48.7 cm |
| Weight Without Stand | 6.4 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-01-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .