Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Philips 27M1N5200PA is £311.47. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
If you're looking for a gaming monitor, features such as response time and refresh rate are very important. This model has a refresh rate of 240 Hz which is on the higher end of the spectrum when it comes to refresh rate. The 1 ms response time is better suited for work or applications without heavier graphical requirements.
This model's screen size is 27 inches, which is not the largest screen on the market, but still in the top half of the spectrum. HDR gives a wider colour spectrum and a clearer definition between black and white. The panel on the monitor is of the IPS/PLS type. This particular type of panel is not very common in modern monitors.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £311, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips 27M1N5200PA |
| Brand | Philips |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Gaming |
| Colour | Black |
| Speakers | No, Yes |
| Adaptive Sync Technology | AMD FreeSync Premium |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 27.0 " |
| Energy Class | E |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 1 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Pixel Size | 0.3108 mm |
| Response Time (Exact Value) | 1.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Brightness (Nits) | 400.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | Yes |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-25 |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | No |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 2.0 |
| VGA | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption HDR (1000h) | 36.0 kW/h |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (1000h) | 22.0 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 21 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 4.3 cm |
| Weight With Stand | 4.9 kg |
| Width | 61.4 cm |
| Depth With Stand | 21.2 cm |
| Height Without Stand | 36.3 cm |
| Height With Stand | 54.9 cm |
| Weight Without Stand | 3.5 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .