Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Technoworld PLC
Philips 3000 series 16B1P3302/00 LED display 39.6 cm 15.6IN 1920 x 1080 pixels Full HD
Or 3 interest-free payments of £50.40/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Philips 16B1P3302 is £151.20. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
The monitor is one of the very most important pieces of hardware when it comes to setting up a workspace at home or getting your gaming rig together. Computer performance can compensate for most things, but a sub-par picture is hard to live with.
The screen size is 15.6 inches and it should suit you if you want an easy-to-handle monitor. The monitor's aspect ratio is 16:9 (Wide) which suits those who watch a lot of movies or play a lot of games. The panel on the monitor is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors.
Depending on what you use it for, the monitor should fulfill certain requirements when it comes to response time and refresh rate. The refresh rate on this model is 75 Hz which is a pretty high number. A higher refresh rate allows the monitor to perform better in the context of high-end gaming. This model has a 4 ms response time, which is higher than what you would want if you're looking for completely lag-free gaming or video streaming.
In short, this product has a lot of things going for it and if you compare prices here on our site, you'll see that the current lowest price is £151.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips 16B1P3302 |
| Brand | Philips |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 700 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 170.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Colour | Black |
| Speakers | No |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 15.6 " |
| Energy Class | D |
| Vertical Viewing Angle | 170.0 ° |
| Response Time | 4 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.179 mm |
| Response Time (Exact Value) | 4.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | No |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 2 pcs |
| Ethernet | No |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A, USB-C |
| HDMI | No |
| HDMI Ports | 16 |
| DVI | No |
| DisplayPort | No |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| TCO Certification | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.1 W |
| Energy Consumption (In Use) | 15 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
Measures | |
| Weight With Stand | 1.0 kg |
| Width | 35.9 cm |
| Depth With Stand | 11.9 cm |
| Height With Stand | 23.2 cm |
| Weight Without Stand | 0.7 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-09 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .