Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Lowest price for Fujitsu P2410 TS is £224.48. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
Measuring 23.8 inches, it is of average size and it should work well for most users. The panel on the monitor is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors. The monitor's aspect ratio is 16:9 (Wide) which is the by far most common format.
When comparing different monitors, the most common thing is to look at response time and refresh rate. This model has a refresh rate of 76 Hz which lands it on the upper half of the spectrum. A higher refresh rate allows the monitor to perform better in the context of high-end gaming. Fujitsu P2410 TS has a 5 ms response time. That is not super low, and your favourite game might not run as smoothly as you'd like.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £224, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Fujitsu P2410 TS |
| Brand | Fujitsu |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Adaptive Sync Technology | No |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 23.8 " |
| Energy Class | C |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 5 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Pixel Size | 0.2745 mm |
| Response Time (Exact Value) | 5.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 76 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Design | |
| Pivot 90° | No, Yes |
| Curved Screen | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (1000h) | 12.0 kW/h |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-21 |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 3 pcs |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| Ethernet | Yes |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | Silver |
| TCO Certification | TCO 8.0 |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 5.9 cm |
| Weight With Stand | 6.0 kg |
| Width | 53.9 cm |
| Depth With Stand | 21.3 cm |
| Height Without Stand | 32.1 cm |
| Height With Stand | 35.5 cm |
| Weight Without Stand | 4.1 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .