Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Odyssey G6 S27BG650EU is £273.40. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
This could be just the thing you need for your home office setup. You should never underestimate the importance of a proper setup with a monitor, keyboard, mouse, and all the other peripherals since it can considerably improve the ergonomics of your home office.
A monitor's response time and refresh rate are very important features when comparing monitors. Samsung Odyssey G6 S27BG650EU has a 1 ms response time. That is not super low, and your favourite game might not run as smoothly as you'd like. This model has a refresh rate of 240 Hz which suits the gamer looking for optimal performance.
This model's screen size is 27", which is not the largest screen on the market, but still in the top half of the spectrum. The panel on the monitor is of the VA type. The VA panel is well suited for both gaming and video streaming thanks to the wide colour spectrum and good viewing angles. The screen has HDR, a technology that provides a better colour spectrum.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £273, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Odyssey G6 S27BG650EU |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Panel Type | VA |
| Contrast | 2500 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Gaming |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Adaptive Sync Technology | AMD FreeSync Premium Pro |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 27.0 " |
| Energy Class | F |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 1 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Response Time (Exact Value) | 1.0 ms |
| Resolution | 2560x1440 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Brightness (Nits) | 350.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | Yes |
| Screen Curvature | 1000R |
| Curved Screen | Yes |
Power Supply | |
| Energy Consumption HDR (1000h) | 61.0 kW/h |
| Energy Consumption (1000h) | 26.0 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 26 W |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | Yes |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 16.6 cm |
| Weight With Stand | 6.4 kg |
| Width | 61.6 cm |
| Depth With Stand | 31.1 cm |
| Height Without Stand | 38.4 cm |
| Height With Stand | 57.8 cm |
| Weight Without Stand | 4.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-18 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .