Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
PC Upgrade
Lenovo L24e-40 Full HD 23.8" VA LCD Monitor
Or 3 interest-free payments of £41.46/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lenovo L24e-40 23.8" is £124.39. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
This model's panel is of the IPS/PLS type. This particular type of panel is not very common in modern monitors. This model does not have HDR, so take that into account if that's an important feature for you.
This product is incredibly popular on our site,. The current lowest price is £124, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo L24e-40 23.8" |
| Brand | Lenovo |
Product Properties | |
| Panel Type | VA, IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Standard |
| Colour | Grey, Black |
| Speakers | No |
| Screen Size | 23.8 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.2745 mm |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | No |
| Ethernet | No |
| DVI Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | Yes, No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
| Sustainability Third-party Certifications | EPEAT, Energy Star |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .