Samsung ViewFinity S8 LS27D800EAUXEN
-12%
Compare
3840x2160 (4K), IPS/PLS
Popularity
1688
in
Monitors
AD
From Senetic
SAMSUNG S27D800E 27inch 16:9 3840x2160 IPS 5ms 350nits 60Hz HDR10sRGB HAS Swivel Pivot Tilt HDMI DP USB3 Hub VESA100 HDMI cable
Senetic
4.2(26 ratings)
Lowest price
Advertisement
Advertisement
Related products
We have picked out a selection of products that might interest you.
Product details
Features
Product
Product nameSamsung ViewFinity S8 LS27D800EAUXEN
BrandSamsung
Product Properties
IPS/PLS
Contrast1000 :1
Horizontal Viewing Angle178.0 °
Camera (built-in)No
TypeStandard
Release Year2024
ColourBlack
SpeakersNo
No
Picture-By-PictureYes
27.0 "
G
Vertical Viewing Angle178.0 °
5 ms
Adjustable HeightYes
5.0 ms
Resolution3840x2160 (4K)
60 Hz
350.0 cd/m2
Colour Depth10 bit
Picture
HDRYes
Aspect Ratio16:9
Features
TiltableYes
SwivelNo
Display
TouchscreenNo
Design
Yes
Curved ScreenNo
Sustainability Information
EPEAT RatingNo
TCO CertificationNo
Additional Info
Created at PriceRunner2024-06-14
Connections
DisplayPort Version1.2
Headphone OutNo
USBNo
Number of DisplayPort1 pcs
EthernetYes
DisplayPort TypeStandard
No
ThunderboltNo
HDMI Version2.0
VGANo
HDMIYes
1
DVINo
DisplayPortYes
3,5mm In (AUX)Yes
Memory Card ReaderNo
Power Supply
Energy Consumption HDR (1000h)39.0 kW/h
Energy Consumption (1000h)25.0 kW/h
Compatibility
VESA-MountYes
VESA-Measurements100x100 mm