Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ASUS ProArt PA24AC is £339.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This could be just the thing you need for your home office setup. You should never underestimate the importance of a proper setup with a monitor, keyboard, mouse and all the other peripherals since it can greatly improve the ergonomics of your home office.
This model's screen size amounts to 24.1 inches, which is quite a common size. For better colours, this monitor has HDR (High Dynamic Range). The panel on the monitor is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors.
A monitor's response time and refresh rate are very important features when comparing monitors. The refresh rate on this model is 70 Hz. That is a fairly high refresh rate compared to other models. The response time is a more than ample 5 ms, well suited for gaming and it should make your games project smoothly.
This product is incredibly popular on our site and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £339.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ProArt PA24AC |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Professional, Standard |
| Colour | Grey, Black, Silver |
| Speakers | Yes |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 24.1 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 5 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.27 mm |
| Response Time (Exact Value) | 5.0 ms |
| Resolution | 1920x1200 |
| Refresh Rate | 70 Hz |
| Brightness (Nits) | 400.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No, Yes |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No, Silver |
| TCO Certification | TCO 7.0 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-02-15 |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 5 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 2.0a |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A, USB-C |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1, 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (In Use) | 21 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 8.5 kg |
| Width | 53.2 cm |
| Depth With Stand | 48.8 cm |
| Height With Stand | 20.2 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .