Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for NEC MultiSync EA271Q is £915.39. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
If you're looking for a gaming monitor, features such as response time and refresh rate are very important. The refresh rate on this model is 60 Hz which is standard for most monitors and suits a lot of different users. This model has a 6 ms, which is higher than what you would want if you're looking for completely lag-free gaming or video streaming.
This monitor measures 27 inches and should meet most people's needs. The monitor's aspect ratio is 16:9 (Wide) which suits those who want to play games or watch movies. The panel on the monitor is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors.
This product is incredibly popular on our site. The current lowest price is £915, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | NEC MultiSync EA271Q |
| Brand | NEC |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Standard |
| Colour | Black |
| Speakers | No |
| Screen Size | 27.0 " |
| Energy Class | C |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 6 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Pixel Size | 0.233 mm |
| Response Time (Exact Value) | 6.0 ms |
| Resolution | 2560x1440 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 350.0 cd/m2 |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.35 W |
| Energy Consumption (In Use) | 30 W |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 4 pcs |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | 1 |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A, USB-C |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 9.1 kg |
| Width | 61.2 cm |
| Depth With Stand | 25.0 cm |
| Height With Stand | 37.8 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-03-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .