Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ASUS ROG Swift PG43UQ is £2,114.90. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
Measuring at 43 inches, it exceeds most of its competitors in sze. HDR gives this model great colour output. The panel on the monitor is of the VA type, delivering high picture quality, often at the cost of a somewhat longer response time.
If you're looking for a gaming monitor, features such as response time and refresh rate are very important. The refresh rate on this model is 144 Hz which is on the higher end of the spectrum when it comes to refresh rate. Thanks to the low response time of 1 ms, you're sure to get a good gaming experience.
There are many great things to be said about this product and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £2115.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG Swift PG43UQ |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Panel Type | VA |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 4000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Gaming |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Adaptive Sync Technology | Nvidia G-sync |
| Screen Size | 43.0 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 1 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.2451 mm |
| Response Time (Exact Value) | 1.0 ms |
| Resolution | 3840x2160 (4K) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness (Nits) | 1000.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (In Use) | 48 W |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 2 pcs |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 2.0 |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 15.3 kg |
| Width | 97.5 cm |
| Depth With Stand | 24.2 cm |
| Height With Stand | 63.1 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-02-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .