Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Lenovo S28u-10, so the data shown are historical prices.
The monitor is one of the very most important pieces of hardware when it comes to setting up a workspace at home or getting your gaming rig together. Computer performance can compensate for most things, but a sub-par picture is hard to live with.
This model's screen size is 28 inches and this gives you quite a large screen suited for various types of users. The aspect ratio of this monitor is 16:9 (Wide) which is the by far most common format. This model's panel is of the IPS/PLS type. This particular type of panel is not very common in modern monitors.
Depending on what you use it for, the monitor should fulfill certain requirements when it comes to response time and refresh rate. The refresh rate on this model is 60 Hz. Most monitors used with computers today have that refresh rate. This model has a 6 ms response time, which is higher than what you would want if you're looking for completely lag-free gaming or video streaming.
This product is incredibly popular on our site,. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo S28u-10 |
| Brand | Lenovo |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Standard |
| Release Year | 2020 |
| Colour | Black |
| Speakers | No |
| Screen Size | 28.0 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 6 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.1617 mm |
| Response Time (Exact Value) | 6.0 ms |
| Resolution | 3840x2160 (4K) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 300.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.3 W |
| Energy Consumption (In Use) | 28 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-05-19 |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | No |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | Silver |
| TCO Certification | TCO 8.0 |
| Sustainability Third-party Certifications | EPEAT, TCO, Energy Star |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 5.2 kg |
| Width | 63.7 cm |
| Depth With Stand | 23.0 cm |
| Height With Stand | 45.1 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .