Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Viewsonic VX2476-SMH is £321.16. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
The monitor is one of the very most important pieces of hardware when it comes to setting up a workspace at home or getting your gaming rig together. Computer performance can compensate for most things, but a sub-par picture is hard to live with.
Depending on what you use it for, the monitor should fulfill certain requirements when it comes to response time and refresh rate. The refresh rate on this model is 75 Hz which is higher than the 60 Hz standard refresh rate. With a 4 ms response time, this monitor might not be the best suited for the latest video games or high-resolution video streaming.
This model's screen size amounts to 24", which is quite a common size. This model's panel is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors. The monitor's aspect ratio is 16:9 (Wide) which suits those who want to play games or watch movies.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site, you'll see that the current lowest price is £321.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Viewsonic VX2476-SMH |
| Brand | Viewsonic |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Gaming, Standard |
| Colour | Black, Silver |
| Speakers | No |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 24.0 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 4 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.275 mm |
| Response Time (Exact Value) | 4.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-08-13 |
Connections | |
|---|---|
| USB | No |
| Ethernet | No |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | 1 |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 1.4 |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | No |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (In Use) | 23 W |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 75x75 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 3.5 kg |
| Width | 53.9 cm |
| Depth With Stand | 18.4 cm |
| Height With Stand | 40.2 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .