Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Sony bring you this Bluetooth speaker which can be brought with you when you want to play music outside of your home. It comes in black, for a clean look.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Sony SA-RS5 is £598.97. This is currently the cheapest offer among 16 stores.
Sony SA-RS5 from Sony could be the perfect Bluetooth speaker for your home. There are no batteries to be charged. Just plug in the speaker and it's good to go. .
Sony SA-RS5 is an all-in-one speaker that might work best in smaller spaces, but it will surely work fine on larger rooms as well. It has a built-in amplifier, so gone are the days of bulky sound equipment. This is a simpler type of Bluetooth speaker. Just connect it to a source of music or podcasts and enjoy. The speaker comes in black.
All in all, Sony SA-RS5 is a streaming speaker with great features. Sony SA-RS5 costs 599 and is one of the most popular speakers here on PriceRunner. The speaker has a great average review score of 4.4 out of 5, and its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony SA-RS5 |
| Brand | Sony |
| Type | Stand- & Surround Speakers |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 2 pcs |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Output (RMS) | 180.0 W |
Features | |
| Features | Built-in Microphone, Built-in Wall Mount, True Wireless Stereo (TWS) |
| App Control | No |
| Suited for Height Channels | No |
Connections | |
| Connections | 3.5 mm Jack |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-08-03 |
Wireless | |
|---|---|
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | No |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Measures | |
| Weight | 2.4 kg |
| Height | 25.0 cm |
| Depth | 13.4 cm |
| Width | 14.5 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .