Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Tribit brings you a portable Bluetooth speaker for those days when you are out and about. This model uses Bluetooth to ensure a fast pairing.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Tribit StormBox Micro 2 is £45.98. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Are you looking for a Bluetooth speaker? Then you might want to consider from Tribit StormBox Micro 2 90dB. With the rechargeable battery you never have to worry too much about the power supply. Thanks to the Bluetooth connection you can control music and volume with your phone. A super-easy way to access a ton of music.
This wireless speaker works best in smaller homes. It provides a handy all-in-one solution. StormBox Micro 2 90dB gives you easy access to all your music. Forget about large, bulky sound systems. This speaker gives you everything you need in a convenient, easy-to-use package. It has never been easier to access tons of music or podcasts. Connect this wireless speaker to your phone and start streaming.
As you can see, StormBox Micro 2 90dB is a streaming speaker with many useful features. This is a top-ranked Bluetooth speaker in terms of popularity on PriceRunner right now and StormBox Micro 2 90dB costs £46. The price is less than average for this category, which makes this speaker a good purchase. If this speaker has the features you need, you'll surely be satisfied with it.
Product | |
|---|---|
| Product name | Tribit StormBox Micro 2 |
| Brand | Tribit |
| Type | Bluetooth Speakers |
Type | |
| Portable | Yes |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Blue, Black, Red |
| IP-Class | IP67 |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 70.0 Hz |
| Speaker Output (RMS) | 10.0 W |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Features | |
| Features | Water Resistant, Built-in Microphone, Power Bank, True Wireless Stereo (TWS) |
| Physical Buttons | Skip Song, Volume, Play & Pause |
| Multiroom | No |
| App Control | No |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-11-12 |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Range | 36.58 m |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Power Source | |
| Battery Technology | Lithium |
| Power Source | AC Mains, Rechargeable Battery |
| Battery Life | 12.0 h |
| Battery Life (Standby) | 720.0 h |
Measures | |
| Height | 4.29 cm |
| Depth | 9.98 cm |
| Width | 9.98 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .