Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Ruark Audio bring you this Bluetooth speaker which might be the perfect choice for you. This model uses Bluetooth, so you can easily pair it with your device.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Ruark Audio MR1 MK2 is £299.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Are you looking for a Bluetooth speaker? Then you might want to consider from Ruark Audio Ruark Audio MR1 MK2. Thanks to the Bluetooth connection you can control music and volume with your phone. A super-easy way to access a ton of music. Whether intended for your own personal needs or for some form of social gathering, we're sure that this speaker will do just fine.
This wireless speaker works best in smaller homes. It provides a handy all-in-one solution. Ruark Audio MR1 MK2 gives you easy access to all your music. Forget about large, bulky sound systems. This speaker gives you everything you need in a convenient, easy-to-use package. It has never been easier to access tons of music. Connect this wireless speaker to your phone and start streaming.
As you can see, Ruark Audio MR1 MK2 is a streaming speaker with many clever features. This is one of the most popular Bluetooth speakers on PriceRunner at the moment and Ruark Audio MR1 MK2 costs £299. The speaker has a high average review score of 5 out of 5, and its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Ruark Audio MR1 MK2 |
| Brand | Ruark Audio |
| Type | Computer Speakers |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 2 pcs |
| Colour | Grey, Brown |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 55.0 Hz |
| Speaker Output (RMS) | 20.0 W |
| Frequency Response (max) | 22000.0 Hz |
Features | |
| Features | Remote Control |
| Physical Buttons | Volume |
| App Control | No |
| Smart Speaker | No |
Connections | |
| Outputs | Sub Out |
| Memory Card Reader | No |
| Connections | 3.5 mm Jack, Optical S/PDIF |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-08-09 |
Wireless | |
|---|---|
| Bluetooth Codec | aptX, SBC, AAC |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Measures | |
| Weight | 3.6 kg |
| Height | 17.5 cm |
| Depth | 14.0 cm |
| Width | 13.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .