Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a home cinema system from Yamaha which is easily connected by cable. A neat little sound system that will surely enhance your experience.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Yamaha NS-P41 is £206.55. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A really good movie requires equally good sound, so it may be worth investing in a home cinema system. Yamaha NS-P41 comes equipped with surround sound, that gives you a powerful movie experience and places you in the middle of the movie's events. The subwoofer provides a powerful bass sound and the extra push that may be needed for a wonderful experience. A great choice for those who don't want to compromise with good sound quality.
This is a home cinema system with speakers on all channels. Something for the film enthusiast who really wants to be involved in the film. All the speakers surround you and create a sound bubble where you are in the middle of the action. Real surround at its best. The subwoofer gives a rumbling feeling when the bombs explode. This is a home cinema that in all simplicity gives a greater feeling when it comes to movies and video games.
As you can see, Yamaha Yamaha NS-P41 is a really nice home cinema system with many great features. If you compare prices on this model on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £207. It is also one of the most popular models. It has a high average rating of 4.3 out of 5 and all its handy features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Yamaha NS-P41 |
| Brand | Yamaha |
| Type | Speaker Package |
Type | |
| Speaker Package Type | 5.1 |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 6 pcs |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Frequency Response (min) | 28.0 Hz |
| Speaker Construction | Acoustic Suspension, Bass Reflex |
| Speaker Output (RMS) | 140.0 W |
| Speaker Output (max peak) | 400.0 W |
| Impedance (min) | 6.0 ohm |
| Frequency Response (max) | 25000.0 Hz |
Measures | |
| Subwoofer Elements Size | 8.0 |
| Weight Subwoofer | 8.5 kg |
Features | |
|---|---|
| App Control | No |
| Smart Speaker | No |
| Suited for Height Channels | No |
Wireless | |
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | No |
| AirPlay 2 | No |
| Wi-Fi | No |
| Spotify Connect | No |
| AirPlay | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-02-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .