Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

An active streaming speaker suits you if you don't want to bother with an amplifier. With Apple AirPlay you can easily stream your music.


*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Sonos Five Black is £399.00. This is currently the cheapest offer among 18 stores.
Five is a voice-controlled speaker that will happily answer your questions and play the music you request. Your voice works fully as a remote. Five is an active speaker, so you only need a sound source. The speaker has a cord to provide a stable power supply, so no battery that can run out in the middle of your favourite song.
A portable and voice-controlled streaming speaker. Ask the speaker to play one of your favourite songs or ask about the weather. More and more manufacturers in home electronics are adding voice control to their products. Thanks to the AUXA port you can connect an external sound source. Take it with you on your trip and connect it to your tablet during movie nights.
As you can see, Five is a streaming speaker with many useful features. This is one of the most popular streaming speakers on PriceRunner right now and Five costs £399. The speaker has a high average review score of 4.76 out of 5, and its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sonos Five Black |
| Brand | Sonos |
| Type | Stand- & Surround Speakers |
Product Properties | |
| No. of Speakers | 1 pcs |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
Features | |
| Multiroom | Yes |
| App Control | Yes |
| Smart Speaker | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN) |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-05-07 |
Wireless | |
|---|---|
| Chromecast for Audio | No |
| NFC | No |
| Bluetooth | No |
| AirPlay 2 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | Sonos |
| Spotify Connect | Yes |
| Wi-Fi Dual Band | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
Measures | |
| Weight | 6.3 kg |
| Height | 20.3 cm |
| Depth | 15.4 cm |
| Width | 36.4 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .