Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Gadcet
Samsung Galaxy Book Intel Core i7 with Windows 10 Home 15.6 Inch Laptop 8GB RAM 512GB Storage - Mystic Silver, New
Or 3 interest-free payments of £206.66/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Book NP750XDA-KD3UK is £620.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
When you are buying a new laptop, the most important thing to consider is what you'll be using it for. This model has a 15.6-inch screen with a 1920x1080 resolution. The processor is a quad-core Intel Core i7 with a speed of 2.8 GHz.
Samsung Galaxy Book NP750XDA-KD3UK is a laptop with the Windows operative system. The RAM of this particular model amounts to 8 GB. More RAM allows your computer to handle its tasks faster.
The screen size is 15.6 inches. The computer has an integrated. This means that the graphics card is built-in on the motherboard, which often means lower performance. The internal hard drive is a 512 GB SSD drive.
The processor, a quad-core Intel Core i7, has a 2.8 GHz clock speed. To elevate the performance, the processor has multiple cores. To make use of a multi-core setup you should optimize your software for that. The processor is one of the most important parts of your computer, if you want a fast computer you need a powerful CPU.
Samsung Galaxy Book NP750XDA-KD3UK costs £620. It has a high average review of 4.3 out of 5, and its components make it a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Book NP750XDA-KD3UK |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Series | Samsung Galaxy Book |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Silver |
| Screen Size | 15.6 " |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 10 |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
Material | |
| Material | Aluminium |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | microSD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Processor | |
| Processor Model | 1165G7 |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Processor Model | 1165G7 |
| Processor Cores | 4 |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Card | No |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 1.5 cm |
| Width | 22.9 cm |
| Weight | 1.6 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .