Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Dynabook Portégé X30W-J-10C, so the data shown are historical prices.
When you're buying a laptop, the most important thing is to think about what you need to use it for. The graphics card in this computer is an Iris Xe Graphic. It is integrated, which means that the graphics card is built-in with the motherboard, which often means lower performance. The processor is a four-core Intel Core i7 with a speed of 2.8 GHz
Dynabook Portégé X30W-J-10C is a laptop with the Windows operative system. The RAM of this particular model weighs in at 16 GB. If you're buying new RAM, make sure it fits your motherboard.
The screen size on this computer is 13.3". The computer has an integrated Iris Xe Graphic graphics card. An integrated card can't handle as demanding tasks and a dedicated card can. The internal hard drive is a 512 GB SSD drive.
The CPU, a quad-core Intel Core i7, has a 2.8 GHz clock speed. To elevate the performance the processor has multiple cores. The applications that you run should be optimized to run on multiple cores. To perform all the operations you ask for, the computer uses the processor, if you want a fast computer you need a powerful processor.
This is a top-ranked computer as far as popularity goes on PriceRunner at the moment and the current lowest price on Dynabook Portégé X30W-J-10C is £. The price is above average for the category, which combined with is performance makes this laptop a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Dynabook Portégé X30W-J-10C |
| Brand | Dynabook |
Product Properties | |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Black, Blue |
| Screen Size | 13.3 " |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 10 |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
Connections | |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | microSD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Processor | |
| Processor Model | 1165G7 |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Processor Model | 1165G7 |
| Processor Cores | 4 |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | Iris Xe Graphic |
| Dedicated Graphic Card | No |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 1.8 cm |
| Depth | 19.7 cm |
| Width | 30.4 cm |
| Weight | 1.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-06-29 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .