Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HP 15s-fq2015na is £545.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Laptops might be less powerful than conventional desktop computers. However, they are unrivalled in the flexibility it gives you when using them. Their biggest selling point is, of course, that they're portable, which lets you work or play your games regardless of whether you are at home, on the bus or even out in a park.
15s-fq2015na is a computer with the Windows operative system. The RAM of this particular model amounts to 8 GB. If you replace your RAM, make sure it fits your motherboard.
The clock speed in this processor, a dual-core Intel Core i3, is 3 GHz. This particular model runs on a dual-core processor. Perhaps not the best choice if you want to be able to run multiple applications at the same time and still have a smooth experience The processor is the component that performs all the calculations we ask the computer to do. A more powerful CPU makes the computer faster.
The screen size is 15.6 inches. It has an integrated and is therefore often slower than a dedicated one, since it has no memory of its own. It uses an SSD hard drive, which is significantly faster than an HDD drive.
This is a top-ranked computer as far as popularity goes on PriceRunner at the moment, and the current lowest price on 15s-fq2015na is £546. It has a great average review of 4.4 out of 5, and its components make it a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP 15s-fq2015na |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Colour | Silver |
| Screen Size | 15.6 " |
| Numpad | Yes |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of RAM Slots | 1 |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | EPEAT |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Card | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-07-01 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | SD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 256 GB |
| Optical Drive | None |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 1115G4 |
| Processor | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 3.0 GHz |
| Processor Model | 1115G4 |
| Processor Cores | 2 |
Power Source | |
| Battery Life | 7.2 h |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 1.8 cm |
| Depth | 24.2 cm |
| Width | 35.9 cm |
| Weight | 1.7 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .