Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling HP Chromebook x360 14b-cb0002na, so the data shown are historical prices.
One drawback of laptops is that they tend to be quite expensive if you want one that has performance that even remotely resembles what you get in a desktop computer. However, there's no denying that they're incredibly handy and flexible to use due to the fact that they're portable.
A computer with a touch screen is easy to use since you can easily navigate the screen with your fingers. This model has 4 GB of RAM. If you replace your RAM, make sure it fits your motherboard.
This model's screen measures 14 inches. The computer has an integrated. Integrated cards are often slower than dedicated ones since it has no memory of its own. It uses an SSD hard drive, which is significantly faster than an HDD drive.
The processor in this is a Pentium Silver. It is a quad-core unit with a clock speed of 1.1 GHz. To elevate the performance, the processor has multiple cores to handle a larger workload. The CPU is the part that performs all the calculations we ask the computer to do and it's what determines how fast a computer is.
HP Chromebook x360 14b-cb0002na costs £ and is one of the most popular laptops on PriceRunner. With a price below average for the category, this computer is a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP Chromebook x360 14b-cb0002na |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Series | HP Chromebook x360 |
| Colour | Silver |
| Screen Size | 14.0 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Chrome OS |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| TPM 2.0 | No |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | Yes |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
| Memory Type | LPDDR4 |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Card | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-12 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | microSD |
| SSD Size | 64 GB |
| Optical Drive | None |
Processor | |
| Processor Model | N6000 |
| Processor | Pentium Silver |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Model | N6000 |
| Processor Cores | 4 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Power Source | |
| Battery Life | 11.2 h |
| Battery Technology | LiPo |
Measures | |
| Height | 1.9 cm |
| Depth | 22.0 cm |
| Width | 32.6 cm |
| Weight | 1.9 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .