Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This laptop has an Intel Core i5 processor with plenty of processing power. You also get a fast SSD drive and there is also 8 GB of RAM, which is more than plenty.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HP EliteBook 840 G7 113X5ET is £990.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
The market for laptops is broad and there are computers in various price ranges. This portable computer is equipped with an UHD Graphics 620 graphics card. It is integrated and can't handle the same workload as a dedicated card can. This computer has a four-core Intel Core i5 processor with a speed of 1.6 GHz.
HP EliteBook 840 G7 113X5ET is a computer with the Windows operative system. The RAM of this particular model amounts to 8 GB. More RAM allows your computer to handle its tasks faster.
The screen size on this computer is 14". The computer has an integrated UHD Graphics 620 graphics card. This means that the graphics card is built-in on the motherboard, which often means lower performance. The internal hard drive is a 256 GB SSD drive.
The processor in this is an Intel Core i5. It is a quad-core unit with a clock speed of 1.6 GHz. Thanks to the multi-core processor the computer can run heavier applications. The CPU is one of the most important components of your computer. A more powerful CPU makes the computer faster.
HP EliteBook 840 G7 113X5ET costs £990 and is one of the most popular computers on PriceRunner. It has a high average review of 4.3 out of 5, and its components make it a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP EliteBook 840 G7 113X5ET |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Series | HP EliteBook |
| Release Year | 2020 |
| Colour | Silver |
| Screen Size | 14.0 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 10 Pro |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | No |
| Facial Recognition | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of RAM Slots | 2 |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 256 GB |
| Optical Drive | None |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 10210U |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Processor Model | 10210U |
| Processor Cores | 4 |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | UHD Graphics 620 |
| Dedicated Graphic Card | No |
Measures | |
| Height | 1.8 cm |
| Depth | 21.5 cm |
| Width | 32.4 cm |
| Weight | 1.3 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .