Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Apple MacBook Pro, 16.2-inch, M1 Pro Chip, 10-core CPU, 16-core GPU, 16GB Unified Memory, 1TB SSD Storage, so the data shown are historical prices.
One drawback of laptops is that they tend to be quite expensive if you want one that has performance that even remotely resembles what you get in a desktop computer. However, there's no denying that they're incredibly handy and flexible to use due to the fact that they're portable.
Apple MacBook Pro (2021) M1 Pro 10C CPU 16C GPU 16GB 1TB SSD 16 is a laptop with the macOS operative system. The RAM of this particular model amounts to 16 GB. If you replace your RAM, make sure it fits your motherboard.
To elevate the performance, the processor has multiple cores, which makes running multiple applications smooth. The processor is the part that performs all the calculations we ask the computer to do and it's what determines how fast a computer is.
The screen size on this laptop is 16.2". The computer has an integrated. An integrated card can't handle as demanding tasks and a dedicated card can. The fast SSD drive facilitates quick boot-ups, especially compared to models with HDD drives.
If you compare prices on Apple MacBook Pro (2021) M1 Pro 10C CPU 16C GPU 16GB 1TB SSD 16 on PriceRunner you will see that it currently costs £. It has a great average review of 4.7 out of 5, and its specifications makes it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple MacBook Pro, 16.2-inch, M1 Pro Chip, 10-core CPU, 16-core GPU, 16GB Unified Memory, 1TB SSD Storage |
| Brand | Apple |
Product Properties | |
| Series | Apple Macbook Pro 16" |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Silver, Grey |
| Screen Size | 16.2 " |
| Numpad | No |
| Operating System | macOS |
| Brightness (Nits) | 1000.0 cd/m2 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 1080p (Full HD) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | No |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | Thunderbolt, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | Thunderbolt 4 |
| No. of USB-A | 0 pcs |
| No. of USB-C | 3 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 3456x2234 |
| Touchscreen | No |
Material | |
| Material | Aluminium |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Max. RAM Supported | 32 GB |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | SDXC |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 1 TB |
| Optical Drive | None |
Processor | |
| Processor | Apple M1 Pro |
| Processor Cores | 10 |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Card | No |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Power Source | |
| Battery Life | 21.0 h |
| Battery Technology | LiPo |
Measures | |
| Height | 1.7 cm |
| Depth | 24.8 cm |
| Width | 35.6 cm |
| Weight | 2.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .