Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ASUS E510MA-EJ015TS is £273.73. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
When you are buying a new laptop, the most important thing to take into account is what you'll be using it for. This portable computer is equipped with an UHD Graphics 600 graphics card. It is integrated and can't handle the same workload as a dedicated card can. This computer has a dual-core Intel Celeron processor with a speed of 1.1 GHz.
The laptop from ASUS comes with the operative system Windows. This model has 4 GB of RAM. More RAM allows your computer to handle its tasks faster.
The computer has a 15.6-inch screen. It has an integrated UHD Graphics 600 graphics card, which means that the graphics card is built-in on the motherboard. The internal storage is a 64 GB SSD drive.
The processor in this is an Intel Celeron. It is a dual-core unit with a clock speed of 1.1 GHz. The CPU is the component that performs all the calculations we ask the computer to do and it's what determines how fast a computer is.
This is a top-ranked computer as far as popularity goes on PriceRunner at the moment, and the current lowest price on ASUS E510MA-EJ015TS is £274. With a price below average for the category, this computer is a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS E510MA-EJ015TS |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Blue |
| Screen Size | 15.6 " |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 10 Home |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| TPM 2.0 | No |
| Facial Recognition | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | UHD Graphics 600 |
| Dedicated Graphic Card | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-27 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 64 GB |
| Optical Drive | None |
Processor | |
| Processor Model | N4020 |
| Processor | Intel Celeron |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Model | N4020 |
| Processor Cores | 2 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| SIM-Card Slot | No |
Power Source | |
| Battery Life | 8.0 h |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 1.8 cm |
| Depth | 23.6 cm |
| Width | 36.0 cm |
| Weight | 1.6 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .