Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Book 2 NP750XED-KC2UK is £750.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Do you want to maximise your work hours throughout the day? If you use a laptop, you can keep working even if you're on a bus or a train. Also, if you're working from home, you can work from literally whichever room you want without limitations.
The computer from Samsung comes with the operative system Windows. The RAM of this particular model amounts to 8 GB. If you're buying new RAM, make sure that it's compatible with the motherboard.
The CPU, a ten-core Intel Core i5, has a 1.3 GHz clock speed. Thanks to the multi-core processor the computer can run heavier applications. The CPU is the part that performs all the calculations we ask the computer to do. A more powerful CPU makes the computer faster.
The computer has a 15.6" screen. It has an integrated Iris Xe Graphic graphics card and can't handle as demanding tasks as a dedicated graphics card can. The internal hard drive is a 256 GB SSD drive.
Galaxy Book 2 NP750XED-KC2UK costs £751 and is one of the most popular computers on PriceRunner. With a price below average for the category, this laptop is a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Book 2 NP750XED-KC2UK |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Series | Samsung Galaxy Book |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Silver |
| Screen Size | 15.6 " |
| Numpad | Yes |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1 |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | LPDDR4X |
| Max. RAM Supported | 8 GB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-22 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | microSD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 256 GB |
| Optical Drive | None |
Processor | |
| Processor Model | 1235U |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Processor Model | 1235U |
| Processor Cores | 10 |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | Iris Xe Graphic |
| Dedicated Graphic Card | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Measures | |
| Height | 1.5 cm |
| Depth | 22.9 cm |
| Width | 35.7 cm |
| Weight | 1.6 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .