Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for MSI Katana GF76 12UC-028UK is £1,182.29. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Laptops might be less powerful than conventional desktop computers. However, they are unrivalled in the flexibility it gives you when using them. Their biggest selling point is, of course, that they're portable, which lets you work or play your games regardless of whether you are at home, on the bus or even out in a park.
The laptop from MSI runs on the operative system Windows. This model has 8 GB of RAM. If you replace your RAM, make sure it fits your motherboard.
The CPU, a 14-core Intel Core i7, has a 3.5 GHz clock speed. To elevate the performance, the processor has multiple cores to handle a larger workload. The processor is one of the most important parts of your computer. A more powerful processor makes the computer faster.
The screen size on this computer is 17.3", which suits those who want a larger screen for gaming, for instance. The computer has a dedicated Iris Xe Graphic graphics card. A dedicated graphics card can easily be exchanged should the need arise. The internal storage is a 512 GB SSD drive.
Katana GF76 12UC-028UK costs £1182 and is one of the most popular computers on PriceRunner. The performance combined with the price, which is above average for the category, makes this computer a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | MSI Katana GF76 12UC-028UK |
| Brand | MSI |
Product Properties | |
| Series | MSI Katana |
| Colour | Black |
| Screen Size | 17.3 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | No |
| Facial Recognition | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 3 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
Storage | |
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-01-16 |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. RAM Supported | 64 GB |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 12700H |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 3.5 GHz |
| Processor Model | 12700H |
| Processor Cores | 14 |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 3050 |
| Graphics Card Intel | Iris Xe Graphic |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Measures | |
| Height | 2.5 cm |
| Depth | 27.3 cm |
| Width | 29.8 cm |
| Weight | 2.6 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .