Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
John Lewis & Partners
2023 Apple MacBook Pro 16", M2 Max Processor, 32GB RAM, 1TB SSD
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple MacBook Pro, 16.2-inch, M2 Max Chip, 12-core CPU, 38-core GPU, 32GB Unified Memory, 1TB SSD Storage is £2,999.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
One drawback of laptops is that they tend to be quite expensive if you want one that has performance that even remotely resembles what you get in a desktop computer. However, there's no denying that they're incredibly handy and flexible to use due to the fact that they're portable.
Apple MacBook Pro (2023) M2 Max OC 38C GPU 32GB 1TB SSD 16.2" is a laptop with the macOS operative system. It has 32 GB of RAM. More RAM allows your computer to run more applicantions at the same time.
To elevate the performance, the processor has multiple cores. To make use of a multi-core setup you should optimize your software for that. The processor is one of the most important parts of your computer, if you want a fast computer you need a powerful processor.
The computer's screen measures 16.2". The computer has an integrated. Integrated cards are often slower than dedicated ones since it has no memory of its own. It uses an SSD hard drive, which is significantly faster than an HDD drive.
Apple MacBook Pro (2023) M2 Max OC 38C GPU 32GB 1TB SSD 16.2" costs £2999 and is a top-ranked laptop as far as popularity goes on PriceRunner. It has a great average review of 4.5 out of 5, and its specifications makes it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple MacBook Pro, 16.2-inch, M2 Max Chip, 12-core CPU, 38-core GPU, 32GB Unified Memory, 1TB SSD Storage |
| Brand | Apple |
Product Properties | |
| Series | Apple Macbook Pro 14" |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Silver, Grey |
| Screen Size | 16.2 " |
| Operating System | macOS |
| Brightness (Nits) | 500.0 cd/m2 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 1080p (Full HD) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | No |
| Facial Recognition | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-C | 3 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 3456x2234 |
| Touchscreen | No |
Material | |
| Material | Aluminium |
Memory | |
| RAM | 32 GB |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Card | No |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-01-18 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | SDXC |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 1 TB |
| Optical Drive | None |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor | Apple M2 Pro |
| Processor Cores | 12 |
Power Source | |
| Battery Life | 22.0 h |
| Battery Technology | LiPo |
Measures | |
| Height | 1.7 cm |
| Depth | 24.8 cm |
| Width | 35.6 cm |
| Weight | 2.2 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .