Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for MSI Katana 17 B12UDXK-071UK is £913.25. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Laptops might be less powerful than conventional desktop computers. However, they are unrivalled in the flexibility it gives you when using them. Their biggest selling point is, of course, that they're portable, which lets you work or play your games regardless of whether you are at home, on the bus or even out in a park.
The laptop from MSI runs on the operative system Windows. The RAM of this particular model amounts to 16 GB. More RAM allows your computer to handle its tasks faster.
The processor in this is an Intel Core i5. It is an octa-core unit with a clock speed of 1.5 GHz. Thanks to the multi-core processor the computer can run heavier applications. The CPU is one of the most important parts of your computer. A more powerful processor makes the computer faster.
The computer's screen measures 17.3", which suits those who want a larger screen with a great overview. It has a dedicated GeForce RTX 3050 graphics card and is generally a bit more expensive, but it has more performance. It uses an SSD hard drive, which is significantly faster than an HDD drive.
MSI Katana 17 B12UDXK-071UK costs £913 and is one of the most popular laptops on PriceRunner. The price is below average for the category, which makes this computer a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | MSI Katana 17 B12UDXK-071UK |
| Brand | MSI |
Product Properties | |
| Series | MSI Katana |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
| Screen Size | 17.3 " |
| Numpad | Yes |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 |
| No. of USB-A | 3 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. RAM Supported | 64 GB |
| Number of RAM Slots | 2 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 1 TB |
| Optical Drive | None |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 12450H |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| Processor Model | 12450H |
| Processor Cores | 8 |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 3050 |
| Graphic Card Memory Size | 6 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Measures | |
| Height | 2.5 cm |
| Depth | 27.3 cm |
| Width | 39.8 cm |
| Weight | 2.6 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-03-18 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .