Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Book3 360 NP750QFG-KA2UK is £799.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
One drawback of laptops is that they tend to be quite expensive if you want one that has performance that even remotely resembles what you get in a desktop computer. However, there's no denying that they're incredibly handy and flexible to use due to the fact that they're portable.
This Samsung laptop is equipped with the latest screen technology in the form of a touch screen. This model has 8 GB of RAM. If you replace your RAM, make sure it fits your motherboard.
The computer has a 15.6-inch screen. The computer has an integrated Iris Xe Graphic graphics card. This means that the graphics card is built-in on the motherboard, which often means lower performance. The internal storage is a 256 GB SSD drive.
The clock speed in this processor, a quad-core Intel Core i5, is 3.4 GHz. Thanks to the multi-core processor the computer can handle a larger workload. The processor is the component that performs all the calculations we ask the computer to do, if you want a fast computer you need a powerful CPU.
Samsung Galaxy Book3 360 NP750QFG-KA2UK costs £800 and is one of the most popular laptops on PriceRunner. The price is below average for the category, which makes this computer a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Book3 360 NP750QFG-KA2UK |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Series | Samsung Galaxy Book |
| Colour | Grey |
| Screen Size | 15.6 " |
| Numpad | Yes |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 1080p (Full HD) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | Thunderbolt 4 |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | Yes |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | LPDDR4X |
| Number of RAM Slots | 1 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-03-26 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | microSD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 256 GB |
| Optical Drive | None |
Processor | |
| Processor Model | 1340P |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Processor Model | 1340P |
| Processor Cores | 12 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | Iris Xe Graphic |
| Dedicated Graphic Card | No |
Measures | |
| Height | 1.4 cm |
| Depth | 22.8 cm |
| Width | 35.5 cm |
| Weight | 1.5 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .