Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Acer Aspire 3 A315-24P-R7VH (NX.KJBAA.001) is £503.36. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Do you want to maximise your work hours throughout the day? If you use a laptop, you can keep working even if you're on a bus or a train. Also, if you're working from home, you can work from literally whichever room you want without limitations.
The computer from Acer comes with the operative system Windows. The RAM of this particular model amounts to 8 GB. More RAM allows your computer to handle its tasks faster.
The processor in this is an AMD Ryzen 3. It is a quad-core unit with a clock speed of 2.4 GHz. To elevate the performance, the processor has multiple cores to handle a larger workload. The processor is the component that performs all the calculations we ask the computer to do and it's what determines how fast a computer is.
The screen size is 15.6". It has an integrated and can't handle as demanding tasks as a dedicated graphics card can. The internal hard drive is a SSD drive.
Aspire 3 A315-24P-R7VH (NX.KJBAA.001) costs £503 and is one of the most popular computers on PriceRunner. The price is below average for the category, which makes this computer a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Acer Aspire 3 A315-24P-R7VH (NX.KJBAA.001) |
| Brand | Acer |
Product Properties | |
| Series | Acer Aspire |
| Colour | Silver |
| Screen Size | 15.6 " |
| Numpad | Yes |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 S |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 1 |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | LPDDR5 |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Card | No |
Storage | |
|---|---|
| HDD Size | 128 GB |
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| Optical Drive | None |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 7320U |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Processor Model | 7320U |
| Processor Cores | 4 |
Power Source | |
| Battery Life | 13.5 h |
| Battery Technology | LiPo |
Measures | |
| Height | 1.9 cm |
| Depth | 23.9 cm |
| Width | 36.3 cm |
| Weight | 1.8 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-04-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .