Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a portable computer with 16 GB of RAM, which works well for heavy applications. The SSD drive works faster than an HDD.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling MSI Katana 15 B13VFK-1095UK, so the data shown are historical prices.
Laptops might be less powerful than conventional desktop computers. However, they are unrivalled in the flexibility it gives you when using them. Their biggest selling point is, of course, that they're portable, which lets you work or play your games regardless of whether you are at home, on the bus or even out in a park.
The computer from MSI runs on the operative system Windows. The RAM of this particular model amounts to 16 GB. This means this computer works well for demanding editing software, for instance.
The computer has a 15.6" screen. It has a dedicated GeForce RTX 4070 graphics card, which gives better graphics than an integrated graphics card. The internal storage is a 1 TB SSD drive.
The processor in this is an Intel Core i9. It is a 14-core unit with a clock speed of 1.9 GHz. To elevate the performance, the processor has multiple cores. To make use of a multi-core setup you should optimize your software for that. To perform all the operations you ask for, the computer uses the processor. A more powerful processor makes the computer faster.
Katana 15 B13VFK-1095UK costs £. The performance combined with the price, which is above average for the category, makes this laptop a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | MSI Katana 15 B13VFK-1095UK |
| Brand | MSI |
Product Properties | |
| Series | MSI Katana |
| Colour | Black |
| Screen Size | 15.6 " |
| Numpad | Yes |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | No |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 |
| No. of USB-A | 3 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Display | |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
Storage | |
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 1 TB |
| Optical Drive | None |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-09 |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. RAM Supported | 64 GB |
| Number of RAM Slots | 2 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 13900H |
| Processor | Intel Core i9 |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Processor Model | 13900H |
| Processor Cores | 14 |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 4070 |
| Graphic Card Memory Size | 8 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Measures | |
| Height | 2.5 cm |
| Depth | 25.9 cm |
| Width | 35.9 cm |
| Weight | 2.3 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .