Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ASUS VivoBook 13 Slate OLED T3300KA-LQ110W is £856.80. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Do you want to maximise your work hours throughout the day? If you use a laptop, you can keep working even if you're on a bus or a train. Also, if you're working from home, you can work from literally whichever room you want without limitations.
A computer with a touch screen is very user-friendly since you can use your fingers in an intuitive way to navigate. It has 8 GB of RAM. If you're buying new RAM, make sure it fits your motherboard.
The processor in this is a Pentium Silver. It is a quad-core unit with a clock speed of 1.1 GHz. To elevate the performance, the processor has multiple cores to handle a larger workload. The CPU is the component that performs all the calculations we ask the computer to do. A more powerful processor makes the computer faster.
The computer has a 13.3-inch screen. The computer has an integrated. An integrated card can't handle as demanding tasks and a dedicated card can. It uses an SSD hard drive, which is significantly faster than an HDD drive.
VivoBook 13 Slate OLED T3300KA-LQ110W costs £857 and is one of the most popular computers on PriceRunner. With a price below average for the category, this computer is a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS VivoBook 13 Slate OLED T3300KA-LQ110W |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Series | ASUS VivoBook |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Black |
| Screen Size | 13.3 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Brightness (Nits) | 550.0 cd/m2 |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Convertible/Hybrid | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Surface | Glossy |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | LPDDR4X |
| Max. RAM Supported | 8 GB |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Card | No |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | microSD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 256 GB |
| Optical Drive | None |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | N6000 |
| Processor | Pentium Silver |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Model | N6000 |
| Processor Cores | 4 |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 0.8 cm |
| Depth | 19.0 cm |
| Width | 31.0 cm |
| Weight | 0.8 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .