Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Acer Chromebook Spin 714 CP714-2WN-36LD (NX.KLDEK.001) is £599.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Do you want to maximise your work hours throughout the day? If you use a laptop, you can keep working even if you're on a bus or a train. Also, if you're working from home, you can work from literally whichever room you want without limitations.
This Acer computer has the latest screen technology in the form of a touch screen. The RAM of this particular model amounts to 8 GB. More RAM allows your computer to run more applicantions at the same time.
The processor in this is an Intel Core i3. It is a hexa-core unit with a clock speed of 1.2 GHz. To elevate the performance, the processor has multiple cores. The applications that you run should be optimized to run on multiple cores. The CPU is one of the most important parts of your computer and it's what determines how fast a computer is.
The screen size is 14". The computer has an integrated. This means that the graphics card is built-in on the motherboard, which often means lower performance. The internal hard drive is a 256 GB SSD drive.
This is a top-ranked laptop as far as popularity goes on PriceRunner right now, and the current lowest price on Chromebook Spin 714 CP714-2WN-36LD (NX.KLDEK.001) is £599. The price is below average for the category, which makes this computer a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Acer Chromebook Spin 714 CP714-2WN-36LD (NX.KLDEK.001) |
| Brand | Acer |
Product Properties | |
| Series | Acer Chromebook |
| Colour | Black |
| Screen Size | 14.0 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Chrome OS |
Camera | |
| Webcam Resolution | 1440p (QHD) |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | Yes |
Connections | |
| Connections | Thunderbolt, USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 2, Thunderbolt 4 |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Surface | Glossy |
Storage | |
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 256 GB |
| Optical Drive | None |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | LPDDR4X |
Processor | |
| Processor Model | 1315U |
| Processor | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Model | 1315U |
| Processor Cores | 6 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | EPEAT |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Card | No |
Power Source | |
| Battery Life | 10.0 h |
| Battery Technology | LiPo |
Measures | |
| Height | 1.8 cm |
| Depth | 22.4 cm |
| Width | 31.3 cm |
| Weight | 1.4 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-11-23 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .