Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HP Chromebook 15a-nb0004na 8Y5D1EA is £339.00. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
Laptops might be less powerful than conventional desktop computers. However, they are unrivalled in the flexibility it gives you when using them. Their biggest selling point is, of course, that they're portable, which lets you work or play your games regardless of whether you are at home, on the bus or even out in a park.
Chromebook 15a-nb0004na 8Y5D1EA is a laptop with the Chrome OS operative system. The RAM of this particular model amounts to 8 GB. More RAM allows your computer to handle its tasks faster.
This model's screen measures 15.6 inches. The computer has an integrated. An integrated card can't handle as demanding tasks and a dedicated card can. The fast SSD drive facilitates quick boot-ups, especially compared to models with HDD drives.
The processor in this is an Intel Core i3. It is an octa-core unit with a clock speed of 1.8 GHz. Thanks to the multi-core processor you can run several applications simultaneously without them interfering with each other. The CPU is the component that performs all the operations we ask the computer to do, if you want a fast computer you need a powerful CPU.
This is one of the most popular laptops on PriceRunner at the moment, and the current lowest price on Chromebook 15a-nb0004na 8Y5D1EA is £339. The price is below average for the category, which makes this laptop a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP Chromebook 15a-nb0004na 8Y5D1EA |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Series | HP Chromebook |
| Colour | Silver |
| Screen Size | 15.6 " |
| Numpad | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 1080p (Full HD) |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| TPM 2.0 | No |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Material | |
| Material | Aluminium, Plastic |
Display | |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | LPDDR5 |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | EPEAT |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Card | No |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | microSD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 128 GB |
| Optical Drive | None |
Processor | |
| Processor Model | N305 |
| Processor | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Processor Model | N305 |
| Processor Cores | 8 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Power Source | |
| Battery Life | 13.2 h |
| Battery Technology | LiPo |
Measures | |
| Height | 2.0 cm |
| Depth | 24.2 cm |
| Width | 36.3 cm |
| Weight | 1.7 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-12-09 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .