Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Acer Aspire 5 A515-48M-R9HM is £649.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Laptops might be less powerful than conventional desktop computers. However, they are unrivalled in the flexibility it gives you when using them. Their biggest selling point is, of course, that they're portable, which lets you work or play your games regardless of whether you are at home, on the bus or even out in a park.
Aspire 5 A515-48M-R9HM is a laptop with the Windows operative system. The RAM of this particular model amounts to 8 GB. More RAM allows your computer to run more applicantions at the same time.
The screen size is 15.6". The computer has an integrated. This means that the graphics card is built-in on the motherboard, which often means lower performance. It uses an SSD hard drive, which is significantly faster than an HDD drive.
The processor in this is an AMD Ryzen 7. It is a hexa-core unit with a clock speed of 2 GHz. Thanks to the multi-core processor you can smoothly run several applications at the same time. To perform all the operations you ask for, the computer uses the processor, if you want a fast computer you need a powerful processor.
Aspire 5 A515-48M-R9HM costs £649 and is one of the most popular computers on PriceRunner. The price is below average for the category, which makes this computer a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Acer Aspire 5 A515-48M-R9HM |
| Brand | Acer |
Product Properties | |
| Series | Acer Aspire |
| Colour | Grey |
| Screen Size | 15.6 " |
| Numpad | Yes |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | No |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1 |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | LPDDR4X |
Graphics | |
| Dedicated Graphic Card | No |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 7530U |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Processor Speed | 2.0 GHz |
| Processor Model | 7530U |
| Processor Cores | 6 |
Power Source | |
| Battery Life | 8.5 h |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 1.8 cm |
| Depth | 23.9 cm |
| Width | 36.3 cm |
| Weight | 1.6 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-12-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .