Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Acer Aspire 3 A315-59, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Acer Aspire 3 A315-59 |
| Brand | Acer |
Product Properties | |
| Series | Acer Aspire |
| Release Year | 2024 |
| Colour | Silver |
| Manufacturer Colour | silver |
| Screen Size | 15.6 " |
| Numpad | Yes |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| TPM 2.0 | No |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1 |
| No. of USB-A | 3 pcs |
Display | |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of RAM Slots | 2 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-08-11 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Processor | |
| Processor Model | 1255U |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Model | 1255U |
| Processor Cores | 10 |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | Iris Xe Graphic |
| Dedicated Graphic Card | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| SIM-Card Slot | No |
Power Source | |
| Battery Life | 6.5 h |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 1.99 cm |
| Depth | 24.13 cm |
| Width | 36.29 cm |
| Weight | 1.78 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .